Rehabilitacja sportowa
Rehabilitacja i urazy sportowców oraz ich leczenie

Zniesienie programów badań mammograficznych Widok ze Szwajcarskiej Rady Lekarskiej

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W styczniu 2013 r. Szwajcarska Rada Lekarska, niezależna inicjatywa oceny technologii medycznych pod auspicjami Konferencji Ministrów Zdrowia Szwajcarskich Kantonów, Szwajcarskiego Stowarzyszenia Medycznego oraz Szwajcarskiej Akademii Nauk Medycznych, została upoważniona do przygotowania przeglądu mammografii ekranizacja. Nasza dwójka, etyka medyczna i epidemiolog kliniczny, byli członkami zespołu ekspertów, który ocenił dowody i ich implikacje. Pozostali członkowie byli farmakologiem klinicznym, onkologiem, pielęgniarką, prawnikiem i ekonomikiem zdrowia. Rozpoczynając projekt, zdawaliśmy sobie sprawę z kontrowersji, które objęły badania mammograficzne od 10 do 15 lat. Kiedy jednak przejrzeliśmy dostępne dowody i szczegółowo przeanalizowaliśmy jego konsekwencje, zaczęliśmy się coraz bardziej niepokoić. Po pierwsze, zauważyliśmy, że tocząca się debata była oparta na serii ponownych analiz tych samych, przeważnie przestarzałych prób. Pierwsza próba rozpoczęła się ponad 50 lat temu w Nowym Jorku, a ostatnia próba w 1991 roku w Wielkiej Brytanii1. Żadne z tych badań nie rozpoczęto w epoce nowoczesnego leczenia raka piersi, które znacznie poprawiło rokowanie kobiet z rak piersi. Czy skromna korzyść z badań przesiewowych mammografii pod względem śmiertelności z powodu raka piersi, którą wykazano w badaniach zainicjowanych w latach 1963-1991, nadal można wykryć w przeprowadzonym dzisiaj badaniu.
Po drugie, uderzyło nas, jak nieczyste było to, że korzyści z badań mammograficznych przeważały nad szkodami. Względna redukcja ryzyka o około 20% w przypadku zgonów z powodu raka piersi związanych z mammografią, która jest obecnie opisywana przez większość paneli ekspertów2, stała się kosztem znacznej kaskady diagnostycznej, z powtarzaną mammografią, kolejnymi biopsjami i nad rozpoznaniem raków piersi – raków, które nigdy nie stały się klinicznie oczywiste. Niedawno opublikowana rozszerzona obserwacja kanadyjskiego badania National Breast Screening Study prawdopodobnie dostarczy wiarygodnych oszacowań stopnia naddiagnozy. Po 25 latach obserwacji stwierdzono, że 106 z 484 wykrytych na ekranie nowotworów (21,9%) było zdiagnozowanych.3 Oznacza to, że 106 z 44 925 zdrowych kobiet w grupie przesiewowej było niepotrzebnie diagnozowanych i leczonych z powodu raka sutka, co spowodowało niepotrzebne interwencje chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub jakąś kombinację tych terapii. Ponadto, przegląd Cochrane dotyczący 10 badań z udziałem ponad 600 000 kobiet wykazał, że nie ma dowodów sugerujących wpływ badań mammograficznych na ogólną śmiertelność.1 W najlepszym przypadku niewielkie zmniejszenie liczby zgonów z powodu raka piersi zostało złagodzone przez zgony z innych przyczyn . W najgorszym przypadku redukcja została anulowana przez zgony spowodowane współistniejącymi schorzeniami lub przez szkody związane z badaniem przesiewowym i związanym z tym nadmiernym traktowaniem. Czy dostępne dowody, razem wzięte, wskazują, że badania mammograficzne rzeczywiście przynoszą korzyści kobietom.
Opinia amerykańskich kobiet na temat wpływu mammografii na śmiertelność z powodu raka piersi w porównaniu z rzeczywistymi skutkami. Panel A pokazuje poglądy 50-letnich kobiet w Stanach Zjednoczonych dotyczące wpływu mammografii co 2 lata na 10-letnie ryzyko zgonu z powodu raka piersi (po lewej), w porównaniu z brakiem badań przesiewowych (po prawej)
[hasła pokrewne: medis, katalepsja, parafrenia ]

Tags: , ,

No Responses to “Zniesienie programów badań mammograficznych Widok ze Szwajcarskiej Rady Lekarskiej”

 1. Wheels Says:

  Niestety do dermatologa trzeba miec skierowanie.

 2. Hyper Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: ginekolog poznań[...]

 3. Juliusz Says:

  Błagam, dokształćcie się trochę.

 4. Liquid Science Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu gabinet okulistyczny[...]

 5. Papa Smurf Says:

  Elektrochirurgia w ogóle teraz jest bardzo szeroko stosowana

 6. Róża Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu łóżka rehabilitacyjne lublin[...]

 7. Borys Says:

  Dobry fizjoterapeuta, na podstawie wyników badań będzie potrafił ocenić

Powiązane tematy z artykułem: katalepsja medis parafrenia