Rehabilitacja sportowa
Rehabilitacja i urazy sportowców oraz ich leczenie

Terapie wspomagane lekami – walka z epidemią przedawkowania opioidów

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania opioidów na receptę w Stanach Zjednoczonych wzrósł ponad czterokrotnie w latach 1999-2010 (patrz wykres), znacznie przekraczając łączną liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem kokainy i heroiny.1 W samym 2010 r. Opioidy na receptę uczestniczyły w 16651 zgonach z przedawkowania , podczas gdy heroina była zamieszana w 3036 r. Około 82% zgonów z powodu opioidów na receptę i 92% z powodu heroiny zostały sklasyfikowane jako niezamierzone, a pozostała część przypisywano głównie samobójstwu lub nieokreślonemu zamiarowi . Zwiększyły się również znacznie liczby wizyt w oddziałach ratunkowych i przyjęciach na temat uzależnień od leków związanych z opioidami na receptę. W 2007 r. Ubezpieczyciele zajmujący się ubezpieczeniem od nadużywania na receptę szacowali na 72,5 mld USD – znaczny wzrost w stosunku do poprzednich lat2. Te koszty zdrowotne i ekonomiczne są podobne do kosztów związanych z innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak astma i zakażenie wirusem HIV.
Te niepokojące tendencje doprowadziły Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) do uznania epidemii przedawkowania na receptę za opiaty i wywołały wiele federalnych, stanowych i lokalnych działań.2 Wysiłki HHS mają na celu jednoczesne zmniejszenie nadużywania opiatów i ochronę legalnego i odpowiedniego dostępu do tych leków. Agencje HHS realizują skoordynowane, kompleksowe działania dotyczące kluczowych zagrożeń związanych z nadużywaniem leków na receptę, w szczególności przedawkowania i zgonów związanych z opioidami. Wysiłki te koncentrują się na czterech głównych celach: dostarczaniu lekarzom przepisującym receptę wiedzy w celu usprawnienia decyzji dotyczących przepisywania leków oraz umiejętności identyfikowania problemów pacjentów związanych z nadużywaniem opioidów, zmniejszania niewłaściwego dostępu do opioidów, zwiększania dostępu do skutecznego leczenia przedawkowania i leczenia uzależnień osobom uzależnionym od opioidów.
Charakterystyka leków stosowanych w leczeniu uzależnień od opioidów. Głównym czynnikiem powodującym epidemię przedawkowania jest zaburzenie związane z używaniem substancji. W związku z tym poszerzenie dostępu do usług leczenia uzależnień jest zasadniczym elementem kompleksowej odpowiedzi.2 Podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i nadciśnienie, uzależnienie jest ogólnie oporne na leczenie, ale możliwe jest skuteczne leczenie i przywrócenie funkcji. Na szczęście klinicyści stosują trzy rodzaje terapii wspomaganych lekami (MAT) w leczeniu pacjentów uzależnionych od opioidów: metadon, buprenorfina i naltrekson (patrz tabela). Jednak te leki są w znacznym stopniu niewykorzystane. Z 2,5 miliona Amerykanów w wieku 12 lat lub starszych, którzy nadużyli lub byli uzależnieni od opioidów w 2012 r. (Zgodnie z National Survey on Drug Use and Health przeprowadzonym przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration [SAMHSA]), mniej niż milion otrzymał MAT.
Przy prawidłowym przepisaniu i monitorowaniu, MATM okazały się skuteczne w pomaganiu pacjentom w wyzdrowieniu. Co więcej, wykazano, że są one bezpieczne i opłacalne oraz zmniejszają ryzyko przedawkowania. Badania nad zgonami spowodowanymi przedawkowaniem heroiny w Baltimore w latach 1995-2009 wykazały powiązanie między rosnącą dostępnością metadonu i buprenorfiny oraz około 50% spadkiem liczby śmiertelnych przypadków przedawkowania.3 Ponadto niektóre MACE zwiększają retencję pacjentów podczas leczenia, i wszystkie one poprawiają funkcjonowanie społeczne, jak również zmniejszają ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych i zaangażowania w działalność przestępczą
[przypisy: neurolog od czego, katalepsja, medicus jawor rejestracja ]

Tags: , ,

No Responses to “Terapie wspomagane lekami – walka z epidemią przedawkowania opioidów”

 1. Mule Skinner Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: dygestorium[...]

 2. Dominik Says:

  Elektrochirurgia w ogóle teraz jest bardzo szeroko stosowana

 3. Nina Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: opieka medyczna[...]

 4. Jokers Grin Says:

  Diagnoza w szpitalu to wyciekający tętniak

Powiązane tematy z artykułem: katalepsja medicus jawor rejestracja neurolog od czego